شب های قدر فرصتی برای رسیدن به کمالات اخلاقی

شب های قدر، فرصت برنامه ریزی انسان برای رسیدن به کمالات اخلاقی است.

شب های قدر اوج عنایت و لطف الهی و به تغبیری ارفاق پروردگار برای رسیدگی و جبران مافات انسانی است، شب های قدر فرصت بی نظیری است که انسان باید با غنیمت شمردن آنها متناسب با شکرها و کفرهای خود در طول سال، برنامه ریزی اخلاقی خود را رقم بزند.

با بیان اینکه شب های قدر کوتاهترین زمان ممکن برای نزدیکی انسان به سوی خداستهر انسانی به آسانی می تواند با ترسیم چشم اندازهای اخلاقی برای خود و تمرین خوبی ها ،به مراحل عالی انسانی و عرفانی دست یابد.

برای استفاده از ظرفیت حداکثری از عرفان شبهای قدر ،انسان به فراهم نمودن مقدمات و هماهنگی هایی نیاز دارد انسان برای گرفتن نتیجه مطلوب و آرام بخش از شبهای قدر باید به حساب اعمال خود در برابر نفس،خداوند و مردم رسیدگی نماید.

حسابرسی انسان به اعمال خود را که همان حق نفس است را یکی از مقدمات بهره گیری از فضیلت شبهای قدر این که انسان در این شبها باید با اصلاح رفتار و اعمال خود این معنویت را برای خود کسب نماید و در طول سال با انجام اعمال اخلاقی و دوری از محرمات این تهذیب نفس را ادامه دهد.

حسابرسی مربوط به خدا یا همان حق الله را نیز یکی دیگر از راههای کسب معنویت در این شبها و انسان با مرور اعمال خود براساس محاسبات خداوند باید تلاش کند تا معنویت و نور ایمان را با عمل به حق الله، در امورات خود تنظیم نماید.

حسابرسی نتیجه اعمال خود به مردم یا همان حق الناس را نیز از مهمترین قسمت کسب معنویت این شبها دانست باید در این زمینه با طلب عفو و بخشش از دیگران و همچنین جبران دین خود نسبت به آنها در جهت کسب معنویت در این لیالی تلاش نماییم.

در روایات و منابع دینی نیز شب قدر را شب برنامه ریزی دانسته اند، اگر در شب قدر با برنامه ریزی وارد شویم و برای سال آینده خود حاجتمان را از خدا بخواهیم پایان آن لیالی ،برای انسان مطلع الفجر و آرام بخش خواهد بود.

در لیالی قدر علاوه بر تمسک به قرآن توسل به اهل بیت ع نیز ضروری است در اهمیت این موضوع همین بس که سوره قدر را سوره منسوب به امام زمان(عج)، معرفی نموده اند و لذا در این لیالی، توسل به اولیا و ائمه اطهار(ع) می تواند انسان را در رسیدن به کمالات اخلاقی یاری دهد و سرنوشتی نیکو برای او رقم زند.


ادامـــه ی مـطــلــب

نظرات ()

لینک ثابت - نوشته شده توسط رحمت الله شیخ نوری در سه شنبه 8 تیر 1395 ساعت 06:59 ق.ظ