چگونه دعاهایمان مستجاب می شود

قلبی که پر از کینه و حسد و دروغ و نفاق باشد، نور ایمان از آن رفته و دعاهای فردی که قلبش این‌گونه باشد، مستجاب نمی‌شود.

بحث دعا و آثار آن در زندگانی انسان  که هرگاه عمل انسان مورد قبول خداوند متعال واقع شود، یقینا آن فرد هم مورد رحمت و مغفرت پروردگار واقع شده است؛ چراکه وقتی عمل مقبول شود، عامل هم مورد قبول قرار می‌گیرد.

 

روایت «فاسْأَلُوا اللَّهَ رَبَّكُمْ بِنِیَّاتٍ صَادِقَةٍ وَ قُلُوبٍ طَاهِرَة»، پیامبر اعظم(ص) در این روایت شرط استجابت دعا را "قلب پاک" و "نیت راستین" مطرح کرده و فرموده است که «حاجات خود از پروردگار خویش با نیت‌های راستین و دل‌های پاک، بخواهید که توفیق روزه این ماه را به شما عنایت فرماید».

به‌یقین قلبی که پر از کینه، حسد، دروغ و نفاق باشد، نور ایمان از آن رفته و دعاهای فردی که قلبش این‌گونه باشد، مستجاب نمی‌شود، پس انسان تا می‌تواند قلوب خود را با تلاوت قرآن و اذکاری الهی پاک ‌کند، چرا که رمز عاقبت ‌بخیری و استجابت دعاها در این نکته است.

ماه رمضان را سراسر فرصت خواند و از آن زمانی که این ماه پر فضیلت آغاز می شود و تا موقعی که دعای قنوت عید فطر خوانده می شود، فرصت است که باید قدر ثانیه به ثانیه آن را دانست و از آن بهره‌مند شد.

دعاهای ماه مبارک رمضان را به مثابه «نورافکن» دانست و تصریح کرد: امام خمینی(ره) می‌فرمودند که این دعاها نورافکن است و این نورافکن‌هاست که می‌تواند انسان را از تاریکی‌ها نجات دهد؛ پس نباید از دعاهای وارده در ماه مبارک رمضان غافل شد که این‌ها فرصت‌هایی استثنایی است که خداوند متعال به انسان عنایت کرده است.

با طرح این پرسش که چگونه دعاهایمان مستجاب می‌شود، به روایت «مَن طَلَبَ شیئاً وَ جَدَّ وَجَدَ و مَن قَرَعَ باباً و لَجَّ وَلَج» از نبی مکرم اسلام(ص) اشاره کرد و اظهارداشت: پیامبر اعظم(ص) در این حدیث تأکید می‌کنند که اگر می‌خواهید حاجاتتان برآورده شود، بر آنها اصرار ورزید که اصرار ورزیدن بر حاجات، سبب برآورده شدن آنها می‌شود.


ادامـــه ی مـطــلــب

نظرات ()

لینک ثابت - نوشته شده توسط رحمت الله شیخ نوری در چهارشنبه 26 خرداد 1395 ساعت 07:38 ق.ظ