تبلیغات
وبلاگ رحمت الله نوری (شهرضا) - عوامل ترک نماز وبلاگ رحمت الله نوری (شهرضا) - عوامل ترک نماز

عوامل ترک نماز

از دلایل اهمیت نماز این که حج با این همه عظمت در عمر یک بار واجب می‌شود، روزه در سال یک بار واجب است اما واجب است که در طول روز پنج بار نمازخواند.

«یک ششم آیات قرآن به نماز پرداخته است»از این تعداد در ۹۰۰ آیه واژه‌های مرتبط با نماز آمده و در ۹۵ آیه دیگر به‌طور مستقیم به نماز پرداخته شده است:

«در روایات زیادی از پیامبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ع)، برای نماز آثاری در دنیا برشمرده شده است» نورانی شدن دل، استواری در دین، نجات انسان، چشم‌روشنی پیامبر اکرم(ص)، نگهداری از اسلام، نیکی ماندگار، پوشاندن خطا، کلید خوبی‌ها، چراغ قلب انسان، عامل رسیدن به درجات بالا، مانع حمله‌های شیطانی طعام الهی و ...، از جمله آثاری است که برای نماز خواندن در دنیا برشمرده شده است.

هر یک از ارکان نماز آثاری دارد به‌عنوان مثال؛ فرو نشاندن آتش خشم، حاجت خواستن با وضو و کفاره بودن وضو برای گناهان از جمله آثار وضو است.

«نماز نیز دارای روح و جسم است» نماز بدون روح خسته کننده است و برای رفع این مسئله ما باید در نماز مخاطب داشته باشیم.

تندخوانی را یکی از عوامل زدگی از نمازاست و این مسئله نیز یک راه حل دارد و آن این است که هرگاه در نماز عجله کردی به یاد بیاور که همه آنچه می‌خواهی بعد از نماز به آن برسی و آنچه که می‌ترسی از دستش بدهی، به دست همان کسی است که مقابلش ایستاده‌ای.

«در بحث نماز انسان‌ها به دودسته اقامه کنندگان نماز و تباه‌کنندگان نماز تقسیم می‌شوند» خداوند در این رابطه در آیه ۵۹ سوره مبارکه مریم می‌فرماید: «فَخَلَفَ مِن بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَاةَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ فَسَوْفَ یَلْقَوْنَ غَیًّا».

از دلایل اهمیت نماز می‌توان به این موضوعات اشاره کرد که حج با این همه عظمت در عمر یک بار واجب می‌شود، روزه در سال یک بار واجب است اما واجب است که در طول روز پنج بار نماز بخوانیم.

«گناه و معصیت، فراموشی مرگ، آرزوی زیاد، حب دنیا و غفلت از یاد خدا ازجمله عوامل ورود به فتنه هستند» توجه به مبداء، توجه به معاد، توجه به راه، توجه به راهنما و توجه به راهزن ازجمله عوامل خروج از فتنه هستند و جهل، تنبلی و ضعف عقیده ازجمله عوامل ترک نماز هستند.