تبلیغات
وبلاگ رحمت الله نوری (شهرضا) - عید فطر، تجلی رمضان وبلاگ رحمت الله نوری (شهرضا) - عید فطر، تجلی رمضان

عید فطر، تجلی رمضان

انسان مؤمن پس از یک ماه توجه به خداوند و گزاردن تکالیف الهی، درک شب های پرفیض قدر و بریدن از تعلقات دنیوی احساس سبکبالی می کند و روح خویش را آماده رسیدن به کمالات می بیند. از این رو به شکرانه این توفیق دل او شادمان و مسرور است.

باران رحمت الهی

در روز عید بندگان نباید ناامیدی به خود راه دهند؛ بلکه باید به فضل و بخشش خداوند امیدوار باشند؛ اگرچه خود صالح و پیراسته نباشند با صالحان و پیراستگان همراه شوند؛ چشم به کرم خدا دوزند و به نماز ایستند، و از خداوند بخواهند که باران رحمت بی حسابش را بر کویرستان دلشان ببارد؛ چرا که در چنین روزهای ویژه ای بخشش خداوند ویژه است.

لذت قرب پس از سختی

خوشحالترین افراد در روز عید، متقین و مؤمنانی هستند که از لذت دعوت خدا سرمست شدند، رنج گرسنگی و شب زنده داری را از یاد بردند و ندای حق را عاشقانه لبیک گفتند و با شور و اشتیاق حجاب ها را از میان برداشند و در کنار انبیا و اولیای الهی جام وصل نوشیدند.

عید واقعی

حضرت علی(ع) در یکی از اعیاد فطر چنین فرمودند: «این روز، تنها عیدِ کسی است که خداوند روزه اش را پذیرفته و نماز او را ستوده است و هر روز که خدا را در آن معصیت نکنند، آن روز عید است». این نکته رمز تشریع عید فطر و عید قربان است و آن، این است که بعد از طی مرحله ای تربیتی، مسلمانِ صابر با روحی لطیف و آماده این روز را جشن می گیرد. و به راستی چقدر زیباست حالت انسانی که از گناهان بپرهیزد و جهت زندگی اش رهنمودهای الهی باشد. اگر چنین حالتی عمومیت پیدا کند، یقینا جامعه انسانی مدینه فاضله می شود و هر روز، عید خواهد بود.

ناله از فراق ماه رمضان

امام سجاد(ع) در وداع ماه رمضان می فرماید: «ما کسی را وداع می کنیم که رفتنش برای ما بسیار گران و سخت است و ما را غمگین می کند؛ ماهی که شب و روزش رحمت بود». بزرگان گفته اند: پس از عید فطر، شش روز از اوایل ماه شوال را به عنوان بدرقه روزه بگیرید؛ زیرا اگر کسی بخواهد دوست عزیزی را بدرقه کند، چند قدم به همراه او می رود. ماه رمضان آن قدر برای اولیای خدا عزیز و مهربان بود، که وقتی این ماه به پایان می رسید اولیای خدا احساس غربت می کردند.

استهلال، اولین هنگامه عید

عید فطر از جلال و عظمت خاصی برخوردار است و یکایک لحظات آن شیرین و پرمعناست. اولین لحظه عید فطر «استهلال» یعنی سعی در رؤیت هلال ماه شوال است که روزه داران پیش از غروب آخرین روزه ماه مبارک رمضان، با چشم دوختن به افق های زیبای طبیعت الهی، در تب و تاب یافتن هلال ماه هستند؛ نوری آسمانی که فرا رسیدن شوال را خبر می دهد.

عید فطر یادآور حج

صحنه خارج شدن بندگان صالح خداوند برای اقامه نماز در روز عید به همراه تکبیر و تهلیل آنان بسیار زیبا و تکان دهنده است. جمعیت از هر سو چون رود در حرکتند و چون به محل اقامه نماز می رسند، همچون دریایی مواج و خروشانْ عظمت می یابند و به راستی مراسم نماز عید، مراسم حج و طواف خانه خدا را تداعی می کند که حاجیان، لبیک گویان به سوی محبوب می شتابند.

عید فطر در کلام امام خمینی(ره)

عید ماه مبارک رمضان، عید وصال است. ما در این ماه مبارک هرچه قصور کرده باشیم، در این روز مبارک از او عیدی می خواهیم.

روز عید فطر برای روزه داران روز لقاء اللّه است و فطر روزی است که خداوند تعالی برای مسلمین عید قرار داده تا روش خود را در مقابل اسلام و مقابل دشمنان خونخوار آن بیابند.

عید فطر از دیدگاه مقام معظم رهبری(مدظله العالی)

خدای متعال، مراسم با عظمت این ماه را این گونه مقرّر فرموده است که به آسانی و سادگی پایان نپذیرد. در پایان ماه که ماه عبادت است، روزی را قرار داده است که روز عید باشد؛ روز اجتماع باشد؛ روز بزرگی باشد؛ برادران مسلمان به هم تهنیت بگویند؛ موفقیت های ماه رمضان را قدر بدانند؛ میان خود و خدا محاسبه کنند و آنچه را که در این ماه شریف ذخیره آنها شده است، برای خودشان حفظ کنند. آن روز، روزِ عید فطر است.

ماه رمضان و عید فطر هنگامی مبارک خواهد بود که مسلمانان بتوانند از این فرصت برای خودسازی و به وجود آوردن حیات طیبه در نفس خویش استفاده کنند و اصلاً از دیدگاه اسلام، همه فرایض، احکام، تکالیف، واجبات، مستحبّات و احکام اجتماعی و فردی، مقدمه ای برای تسلط بر نفس و زنده شدن روح انسانی در آحاد بشر است.